Konzertprogramm 2017


Igor Strawinsky (1882 - 1971) Circus Polka

Dmitri Kabalevski (1904 - 1987) Die Komödianten

Alexander Arutjunian (1920 - 2012) Trompetenkonzert

Solist: Jens Böcherer

Michael Daugherty (*1954) Desi

David Maslanka (*1943) California

Leonard Bernstein (1918 - 1990) Candide Suite

A. Ponchielli Sinfonia in F

Ron Nelson Medieval Suite

Georges Bizet Carmen Symphony



Konzertprogramm 2016




 Luis Serrrano Alarcón

Memorias de un hombre de ciudad
I. Amanecer en la ciudad
II. Máquinas
III. 10:30. Intermezzo
IV. Máquinas
V. Suenos
VI. Vuelos Nocturnos
VII. Amanecer en la ciudad

Miquel Asins Arbó

Ballets-Suite
I. Ballet de Alfonso XIII
II. Ballet del animalot
III. Ballet del pardalero
IV. Ballet del sereno

Austin Yip

The Ant

Mark Camphouse

Watchman, Tell Us of the Night

Leonard Bernstein

Overture to "Candide"

Ferrer Ferran

IVAM

Richard Strauss

Festmusik der Stadt Wien

Julius Fucik

Children of the Regiment

Georg Friedrich Händel

The Musick for the Royal Fireworks
I. Ouverture
II. Bourrèe
III. La Paix
IV. La Réjouissance
V. Menuet I
VI. Menuet II

Phoebus Lee Kar Tai

Prelude to the Quick Collage Sketches of Rain

Felix Mendelssohn-Bartholdy

Overture for Winds

Ito Yasuhide

Moonlight Dragon

John Mackey

Redline Tango

Max Reger

Serenade movement

Florent Schmitt

Dionysiaques

Stephen Yip

The Silence of Whisper

So Ka-Wai

Drunken Xuanwu

Johann Strauß

Rosen aus dem Süden

Jess Turner

Through the Looking Glass

Satoshi Yagisawa

The Victoria Peak - Concert March

Leonard Bernstein

Symphonic Dances from West Side Story




Konzertprogramm 2015

 


Arthur Bird

Suite in D

Paul Dukas Fanfare pour précéder "La Péri"

Paul Fauchet
Symphonie pour Musique d'Harmonie

I. Ouverture
II. Nocturne
III. Scherzo
IV. Finale
Aldo Rafael Forte The Riddle of the Sphinx
Michael Francis Dreams of a Psychopath
 Aaron Perrine
Pale Blue on Deep
 Edwin Franko Goldman
On the Mall
 Charles Ives
Variations on "America"
 Nikolai Rimsky-Korsakov
Concert for Trombone and Wind Ensemble
Solist: Frederic Belli

I. Allegro Vivace
II. Andante Cantabile
III. Allegro 

John Mackey Sheltering Sky
David Maslanka Mother Earth
Vincent Persicheti Psalm for Band
Sergei Prokoviev Spartakiade
 Dmitri Shostakovich March






                                






























                                                          

Konzertprogramm 2014

 


Charles Gounod

Petite Symphonie

I. Adagio et Allegretto

II. Andante cantabile

III. Scherzo

IV. Finale


Ernest Ansermet

2eme Marche Militaire


Maxime Aulio

Odysseia


Jean Balissat

Le Premier Jour

Hector Berlioz

Apothéose
 
Karel Husa

Al Fresco
 
Anacleto de Medeiros
 
Jubileu
 
Nigel Clarke

Mata Hari

I. Dancer in the Shadows
II. Deceit and Seduction
III. Evasion and Capture
 
Darius Milhaud

Suite Francaise

I. Normandie
II. Bretagne
III. Ile de France
IV. Alsace-Lorraine
V. Provence

 Jacques Offenbach  Galop
Richard Strauss  Feierlicher Einzug der Ritter des Johanniterordens
 Richard Strauss On a Silent Woodland Path
 Oliver Waespi Berglicht

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 














Konzertprogramm 2013


 

Ricardo Villa

Gran Fantasía Espanola

Solist: Marcel Mok


Vittorio Giannini

Symphony No. 3

I. Allegro energico
II. Adagio
III. Allegretto
IV. Allegro con brio

Karel Husa

Cheetah

Donald Grantham

Baron Cimetiere's Mambo

John Philip Sousa

Nobles of the mystic shrine


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      

Konzertprogramm 2012

 

David Maslanka

Symphony No. 4 

Frigyes Hidas

Fantasy für Cello und Blasorchester
Solistin: Nina Cromm

 

Camille Saint-Saens

Orient et Occident

Arthur Sullivan

Pineapple Poll

I. Opening Number
II. Jasper's Dance
III. Poll's Dance
IV. Finale

Charles Gounod

Festive Dance from Faust

Frigyes Hidas

Requiem für Chor und Blasorchester

Richard Strauss

Serenade Op. 7

Felix Mendelssohn Bartholdy

Ouvertüre für Harmoniemusik Op. 24

Boris Koschewnikow

Symphonie Nr. 3 - Slawjanskaja

I. Allegro
II. Tempo di Valse
III. Allegro moderato con eleganza
IV. Allegro

Dmitri Schostakowitsch

Festive Ouverture

Kathryn Salfelder

Cathedrals

Law Kin Pong

Stars Murmur I
(Uraufführung)

Hesheng Wang

Beautiful Evening of Prairie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 

Konzertprogramm 2011

 

David Maslanka   

 

      Mother Earth Fanfare

Robert W. Rumbelow

     Night

 

           I. The Evening Air: 1941

           II. Faith Of A Child

           III. Darness Descends;

The Never Ending Night
(The Loss of Faith)


Leonard Bernstein

 

    Overture to “Candide”

Nigel Clarke

    Gagarin

Three Symphonic Scenes for Concert Band 

 

I. Road to the Stars

II. Orbit

III. Homecoming

Nancy Galbraith

Concerto for Piano and Wind Ensemble 

 

 

 

Konzertprogramm 2010

 

Paul Dukas

Fanfare - Pour précéder la Péri 

Emile Bernard

Divertissement  op. 36

Georges Bizet

 Symphonie de Carmen

I. Prélude

II. La cavalerie

III. Habanera

IV. Seguidilla

V. Fuge

VI. Interlude 1

VII. Toréador

VIII. Interlude2

IX. Andante cantabile

X. Interlude3

XI. Scène du Mariage

XII. Dance gitane

David Maslanka

 Give Us This Day

I. Moderately slow

II. Very fast

Victoriano Valenciana Rincón

 Suite No. 2

I. Cantadoras

II. Bambuco

III. Cumbiana

IV. Pregon

Luis Serrano Alarcón

Concertango für Jazzcombo und Blasorchester

Altsaxofon: Simona Staiger

Piano: Corinna Kieser

Kontrabass: Sophie Zauner

Schlagzeug: Michael Vogler

Cécile Chaminade

Concertino für Flöte und Blasorchester

Flöte: Melanie Sobieraj

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konzertprogramm 2009

 

John Adams 

SHORT RIDE IN A FAST MACHINE

John Barnes Chance 

INCANTATION AND DANCE
Leonard Bernstein

SINFONISCHE TÄNZE aus "WEST SIDE STORY"

Prologue

Somewhere

Scherzo

Mambo

Cha-Cha

Meeting Scene

Cool

Fugue

Rumble

Finale

Michael Gandolfi 

VIENTOS Y TANGOS
Gustav Holst

SUITE Nr. 2 in f Moll op. 28 Nr. 2

March

Song without words

Song of the Blacksmith

Fantasia on the Dargason

Luis C. Nani

ESCENAS, de un sueño encantado…

3° ACTO

Hudson Nogueira 

SENZALAS, MARACATUS E QUILOMBOS
Victoriano V. Rincon

SUITE Nr. 2

Cantadoras

Bambuco

Cumbiamba

Pregon

Lucido Q. Simanca 

SORTE
José Suñer-Oriola

CHAMBER SYMPHONY No. 1

Lento

Allegro

Lento

Lento

Con fuoco

 



 

Konzertprogramm 2008

 

Bert Appermont SAGA CANDIDA
Paul Fauchet

Symphonie in B flat

First Movement
Second Movement
Trio
Finale

Luis Serrano Alarcón

MEMORIAS de un
hombre de ciudad

Amanecer en la ciudad
Máquinas (y hombres)
10 :30 Intermezzo
Máquinas
Sueňos
Vuelos Nocturnos
Amanecer an la ciudad

Miguel Asins Arbó

BALLETMUSIK

Ballet de Alfonso VIII
Ballet del Animalot
Ballet del Pardalero
Ballet del Sereno

 

Espana Caňi

 

 



Träger des sinfonischen Jugendblasorchester BW ist der Landesmusikrat Baden-Württemberg e.V.